Blog

Türkiye'nin İlk Freelance Sitesi

Freelance Yazar Nedir?

Freelance yazar nedir sorusuna cevap vermeden önce yazar ne demektir diyelim.

Yazar, yazı yazan kişidir. Yazdığı konular eğlenceden sanata, bilimden yaşama, aileden topluma, sağlıktan kurgubilme, mutfaktan web dizayna, dekorasyondan tamir işlerine kadar değişen geniş bir yelpazeyi içerir ve son ürün özgündür, doğaldır, organiktir!

Gönüllü olarak yazılabildiği gibi para karşılığı  yazmak da olasıdır. Gazeteler, magazinler, reklam büroları, tercüme büroları veya diğer firmalar para karşılığı yazan yazarlar istihdam ederler.

Freelance kelimesi Türkçe’ye serbest çalışan olarak geçmiştir. Kelimenin kökeni nerden geliyor derseniz şövalyeler zamanına uzanmak gerekecek. O dönemde şövalyeler mallarını ya da servislerini, para ödemeye razı herhangi bir lorda sattığında yapılan iş free lance olarak adlandırılıyormuş. Günümüzde freelancer (serbest çalışan) sadece yazar değil, grafik artist, gazeteci, editör ya da fotoğrafçı da olabilir. Hatta ilgilenenler için serbest küratör olmak da mümkün.

Yazar tarafından ortaya çıkarılan ürün, para ödemeye gönüllü birine satıldığında olayın adı freelance olur. Freelance yazar bir şirket ya da kişi ile kontrat imzaladıktan sonra çalışmaya başlar.  Çalışma proje bazında olur, yani yazardan istenen yazı bir projedir ve iş bittikten sonra aynı firmayla ya da diğerleriyle yeni projeler söz konusu olabilir. İmzalanan kontrat pek fazla detay içermez; tarafların içerik, zaman ve hedefler konusunda anlaşmasından ibarettir.

 

Bir başka deyişle, freelance yazar küçük ölçekli bir işletme gibidir; işi kendisi bulur, hangi yazıyı ne kadar zamanda bitirebileceğine karar verir ve proje başına ücretini kendisi belirler.

Freelance yazmak değişik türlerde olabilir. Bir şirketi görünür kılmak için oluşturulmuş reklam mahiyetli yazılar, pazarlama odaklı yazılar ya da web ortamında dağıtılmak için oluşturulmuş yazılar freelance olarak bilinir. Birçok freelance yazar magazinler için yazıyorsa da; kar amacı gütmeyen firmalara finans bulmayı hedefleyen, öneri sunan yazılar da oldukça revaçtadır. Freelance yazarlar tam gün çalışabileceği gibi, bu işi ikinci iş olarak da yapabilirler. Web’de gördüğümüz şiir, blog, kısa hikaye, e-kitap ya da kurgu yazıları hemen her zaman freelance çalışmalardır.

Herkes freelancer olduğunu iddia edebilir ama her yazarın hayat deneyimi, eğitimi, ilgi alanı, bilgisi ve tutkusu aynı olmayacağı için firmalar seçim yaparken satıraralarını okumadan karar vermemelidir. Yazılarımı okuyup, hedeflerinize uygun bir freelancer olup olmayacağıma karar verebilirsiniz. Umarım yazılarımdaki üslup, içerik, özgünlük ve güncellik tam aradığınız gibidir

Yayında: Genel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>