Blog

Türkiye'nin İlk Freelance Sitesi

Freelance Çalışmaya ve Bir Freelancer Olmaya Hazırlanırken

 • Öncelikle freelance yapacağınız işi ve kendinizi anlatan www.adinizsoyadiniz.com gibi kendinize ait alanadı üzerine kurulu bir web siteniz mutlaka olmalı, ayrıca yaptığınız veya yapabileceğiniz şeyleri gösteren bir bölüm olmalı (referanslar, portfolyo gibi).  Tabi ki telefon ve e-posta adreslerinizin olacağı iletişim sayfasını unutmamak lazım. Web sitenizin profesyonel çizgiler taşıması ve web standartlarında olması profesyonel müşteriler açısından çok önemlidir.  İnsanlar web sitenizi incelerken yaptığınız işlerlerin kalitesiyle, mesleki bilgilerinizle ve vizyonunuzla ilgili de önyargılarda bulunurlar.
 • info@adinizsoyadiniz.com gibi bir e-posta adresiniz olmalı. Kartınızda veya web sitenizde esmer_prens8999@gmail.com gibi bir mail hiç ciddi durmayacaktır.
 • Kartvizitiniz olmazsa olmazlardandır. Abartıya kaçmamak şartıyla sizi ve yaptığınız işin ciddiyet ve kalitesini temsil edecek bir tasarıma ve kaliteye sahip kartvizitiniz olması gerekiyor. Kartvizitinizi ucuza mal olsun diyerek dönerci kartvizitleri gibi yapmayın. Müşteriniz ya da müşteri adayınız kartvizitinizi eline aldığında kaliteyi fark etsin.
 • Freelance çalıştığınızı belirtmekten çekinmeyin. Ajans ya da firma gibi görünmeye ve o isimler altında işler yapmaya çalışmayın. Şirket gibi görünüp iletişim kısmında sadece cep telefonu numarası olması veya ev telefonunuzu yazıp annenizin telefona çıkması trajik bir durum ortaya çıkartabilir.
 • Eksik alet veya cihazınız varsa tamamlamaya ya da lazım olduğunda tedarik edebileceğiniz birileriyle anlaşın. Eksik donanımlarla freelancer olmak başınızı ciddi anlamda ağrıtabilir ve sizi yorabilir.
 • İş için kendinize ayrı bir mobil hat almayı düşünebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda müşteriler çekinmeden 7/24 sizi arayacaklardır. Gece 03′de bile aranırsınız, şaşırmayın. Malesef ülkemizde insanlar size para verdiklerinde sizin ruhunuzuda satın aldıklarını düşünüyorlar. Müşterilerinizin size ait zamanı gasp etmemesi ve stres yükünüzü artırmamanız için iş için ayrı mobil hat almak ve sadece çalışma saatlerinde açık tutmak iyi bir çözümdür.
 • İş için ayrı mobil hat aldıysanız günün belirli saatlerinde müşterilerinize hizmet verin. Örneğin: Sabah 08:30 ile akşam 19:00 arası. Cumartesileri 09:00 – 15:00 gibi… Bu durumu müşterilerinize söyleyin ve bilgilendirin. Size her zaman ulaşamayacaklarını bilmeliler ki onlarda bu şartlara göre kendi planlamalarını yapabilsinler.
 • Her şeyden tam anlamıyla anlayamazsınız, bunu kabul edin. Bunun için ağınızı geniş tutun. Örneğin : Web sitelerinin programatik taraflarını (backend) çok iyi yapabilen, CSS ve Javascript konularında da güzel tasarımlar yapabilen birisiniz fakat müşteri sizden profesyonel bir 3D animasyon istedi ve fiyatıda siz ekstradan eklediniz. Fiyatı eklediniz ama 3D tasarım yapamıyorsunuz ne olacak? Bu durumda bu işi paslayabileceğiniz işinde uzman bir 3D animator bulmanız gerekecektir.  Bu gibi durumlar için teknik iş ağınızı geniş tutmalısınız.

“Yapabileceğinizden azını vaad edin, vaad ettiğinizden fazlasını yapın.”

– Robin Sharma

Freelance Çalışmaya Başlıyoruz

 • Zaman planlamanıza dikkat edin. Bu konuda disiplini elden bırakmayın. Sabahları en geç 08:00 gibi ayıkmış olmaya çalışın. Sizin için belirli bir mesai olmasa da işyerleri genellikle 08:30 gibi mesai başlattığından, sizi aradıklarında uykulu ses tonuyla telefonu açmanız pek hoş bir izlenim bırakmayacaktır.
 • “Bir şekilde yaparım/yaptırırım ne olacak” düşüncesiyle işi almak için yapamayacağınız veya yapmakta zorlanacağınız şeylerin sözünü asla vermeyin. Yapamayacağınız veya söz verdiğiniz için yapacağınız işe ortak katmak, başkalarına paslamak kazancınızı ciddi anlamda azaltacağı gibi sizide gereksiz bir stresin içine sürükleyebilir.
 • İşi almak için asla düşük fiyat vermeyin. Bu durum uzun vadede kendi ayağınıza sıkmaktan başka bir şey değildir. İşleri almak için düşük fiyat verirseniz artık ucuz bir freelancersınız demektir. Hitap ettiğiniz kesim kaliteden çok ucuzluğa yönelmiş amatör müşteri kitlesidir. Bu durum uzun vadede mesleği bırakmaya veya ruh sağlığınızın bozulmasına kadar gidebilir, malum insanı delirtir bu tipler.  Ayrıca aynı sektörden para kazanan diğer meslektaşlarınızı zor durumda bırakabileceğiniz gibi onların yanında saygınlığınızda azalacaktır. İlginçtir hak ettiğinden düşük fiyat verdiğinizde müşteriniz de sizi ciddiye almaz, size saygı duymaz çünkü ucuzsunuzdur.
 • Bütün anlaşma ve detayları mutlaka yazılı olarak yapın. Sözleşme yapma imkanınız varsa sözleşme yapın. Yoksa e-posta ile detayları yazışın müşteriye işin şartları ve detaylarını içeren bir e-posta gönderip o e-postayı onaylayıp onaylamadığını yazılı olarak isteyin. Aksi taktirde müşteriler sadece çıkarlarına olan şeyleri hatırlayacaklardır. “Ama biz bunuda istemiştik siz tamam demiştiniz” gibi bir cümleyle çok karşılaşırsınız. Bundan daha önemlisi ücretinizi alamadığınızda mahkemeye vermeniz için elinizde somut şeyler olmalı.
 • Müşteri, fiyatı düşük vermeniz ve fazla pazarlık yapmak için size “bir şeyi yok ya sadece şunlar olacak, bunlar eklenecek, o kadar” tarzında cümleler kuracaktır. Anlaşmaya vardığınızda, bahsedilen şeyin çok daha fazlasını yavaş yavaş isteyecektir müşteri. Bu durumun önüne geçmelisiniz. Bunun için yapacağınız işin tüm detaylarını açık bir şekilde ve tüm detaylarıyla müşterinizle görüşün ve anlaşın. Müşterinize “Bu konuştuklarımız dışında bir isteğiniz olursa ayrıca ücretlendirilecektir.” uyarısını yapmaktan çekinmeyin.
 • “Bu işlerin devamı gelecek” veya “artık yabancı sayılmayız” veya “biz sizi çok sevdik gerçekten” ya da “ben başka kişilerde yönlendiririm sana benzer işler gelir bak” gibi cümleleri ciddiye almayın, tebessüm edip ardından teşekkür edin ve memnuniyet duyacağınızı söyleyin ama asla umutlanmayın ve bu cümlelerden sonra bir indirim ya da başka bir taviz asla vermeyin.
 • İşi bitirme zamanını belirlerken ve müşteriyi bu konuda bilgilendirirken çok dikkatli olun. Asla bitiremeyeceğiniz tarihte işi bitirebileceğinizi söylemeyin. Çok yoğunsanız ve yetiştiremeyecekseniz bunu müşteriye söylemekten çekinmeyin.
 • Uzun sürmesi gerekiyorsa, uzun sürecektir. Ortaya çıkan kalitesi için bu şarttır. Unutmayın her yaptığınız işin sizin portföyüz, sizin imzanızdır. Müşterinizi zaman konusunda bilgilendirin. Üç haftayı alacak bir işi üç günde teslim etmek ortaya çıkan işin kalitesini ve sizin stres seviyenizi sadece olumsuz etkileyecektir. Müşteri sizin kısa sürede teslim etmenize teşekkür etmeyeceği gibi ortaya çıkacak aksiliklerde sizi suçlayacaktır. Ayrıca iş kısa sürdüğü için “üçgünlük işe o kadar para verilmez” gibi ahlakdışı bir cümle kurarak oyunbozanlık yapmaya çalışacaktır. Bunları hiç utanmadan yapacaktır.
 • “Ama çok acil” diyerek size sunulan işlerin geneli acil değildir. Müşteri sadece kendi işini daha ön sıraya almanızı istediği için böyle bir cümle kurar. Tabi ki gerçekten acil olan işler olabilir fakat kaliteden ödün vermeden yapabileceğiniz bir iş ise kabul etmenizi tavsiye ederim.

Freelance çalışma stresli ve zor aşamaları olan bir çalışma tarzı olsa da hayatınızın en değerli iş-ticaret-insan ilişkileri tecrübelerinizi kazanacağınız bir çalışma tarzıdır. Ülkemizde freelancerlara bakış pek iyi olmasa da imajınızı düzeltmek, çalışmalarınızı bir düzene koymak sizin elinizde.

Mutlu ve kazancı yerinde ayrıca saygı duyulan bir freelancer olmak istiyorsanız hitap ettiğiniz müşteri kitlenizi iyi ayarlamanız gerekli. Ucuz işler yapan, üç beş harçlığım çıksın diyerek yola çıkarsanız evet üç beş harçlıkla hayatınızı devam ettirir etrafınızda ise kendince kurnaz, kaliteye önem vermeyen ucuzluğa önem veren çürük müşteri kitleniz olur. Bunun yerine az ama öz, fiyattan çok kaliteye odaklı profesyonel bakan müşteriler sizi daha yükseklere taşıyacaktır.

Karar sizin.

Yayında: Genel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>