Blog

Türkiye'nin İlk Freelance Sitesi

Freelance Çalışmak mı istiyorsun?. Adım Adım Yol Haritası …… ;)

 images (6)

1. Çevrenize Freelance Çalışacağınızdan Bahsedin

Telefon rehberinizi açın. Yakın-uzak, samimi olduğunuz-olmadığınız herkesi sırayla arayın ve freelance çalışacağınızı karşıdakinin anlayabileceği basitlikte anlatın. Çevrenizdekiler sizin ne iş yaptığınızı ve nasıl çalıştığınızı bilsinler.

Benzer şeyi e-posta hesaplarınızı açıp adres defterindeki ama sadece tanıdığınız kişiler içinde yapın. Ne tür işler yapacağınızı, nasıl bir çalışma şekli izleyeceğinizi kısa ve öz, sıkmadan e-postanıza yazın. Mesafeli ama samimi bir üslup kullanın.

2. Freelancer ve İlan/İhale Sitelerine Üye Olun

Freelancer.com, armut.com gibi freelance olarak iş alabileceğiniz veya müşterilerin sizi bulabileceği yerli yabancı bir çok site bulunmakta. Bu sitelere üye olmayı ve profilinizin tamamını eksiksiz doldurmayı unutmayın. İngilizceniz iyiyse yabancı freelancer sitelerini birinci sıraya almanızı öneririm çünkü yerli freelancer siteler gerek ilan veren gerek diğer freelancerların kalitesizliği nedeniyle moral bozucu ve zaman kaybettirici olabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken, asla her gördüğünüz freelancer sitesine girip üye olmayın belirli bir kalite standartınız olsun ve profesyonel sitelere üye olun.

3. Ajanslarla ve Yazılım Firmalarıyla Görüşün

Önce yaşadığınız ildeki daha sonra size yakın olan çevre illerdeki ajanslarla ve yazılım firmalarıyla görüşün. Bu tip firmalar kendi bünyelerinde gerekli personeli barındırsa da yoğunluk durumunda veya işgücü kaybına yol açacak projelerde veya da mevcut çalıştıkları bir projede takviye destek olarak freelance uzmanlarla çalışabilmekteler. Bazı firmalar bir masa bir sandalyeden oluştuğu için direkt tüm işleri size gönderebilirler.

Start-a-Successful-Freelance-BusinessBurada dikkat etmeniz gereken şey olabildiğince iş anlaşmalarınızın tüm detaylarını açık ve net olarak konuşmak. Yüzde kaç alacaksınız ya da yüzde mi alacaksınız sabit ücret mi? Ödemeleri ne zaman alacaksınız? Bunların hepsini konuşup yazılı olarak anlaşmanız gerekiyor.

4. Ticari Rehber ve Fuar Kitapçıkları Edinin

Şehir şehir, sektör sektör ayrılmış onbinlerce firmanın tüm iletişim irtibat bilgilerinin yer aldığı ticari rehberler bilgisayar programı olarak bulunmakta, fiyatlarıda 70 TL – 150 TL arası uygun bir fiyatta. Boş zamanlarınızda müşteri avlamak için keyifli bir yöntemdir.

8 yıl önceydi 19 yaşlarımdayken ticaret rehberi programı almıştım. Yaşadığım şehirde web sitesi olmayan veya sitesi amatörce hazırlanmış firmaları tespit edip teklif içeren bir e-posta gönderir, aynı gün veya bir gün sonra telefonla arardım. Malum müşterilerin bilinçlisi var bilinçsizi var “o nedir lo” diyeni var ama size ticari gözlem olarak çok şey katacak bir çalışma yöntemidir.

Ticaret rehberi gibi fuar kitapçıklarınıda benzer bağlantılar kurmak için kullanabilirsiniz. Fuar kitapçıkları bir fuara katılan tüm firmaların, sektörel ve iletişim bilgilerinin yer aldığı kitapçıklardır. Örneğin; İnşaat firmalarına özel projeleriniz varsa inşaat fuarlarının kitapçıkları tam size göre olacaktır. Fiyatları uygundur fakat sadece organizatör firmada bulunur veya fuar zamanı satın alınabilir.

5. Google AdWords Kullanın

Hangi işi yapıyorsanız yapın Google AdWords kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.  Burada dikkat etmeniz gereken şey AdWords’ü verimli kullanmak aksi takdirde dünyanın parasını da dökseniz bir verim alamazsınız. Diğer bir kriter anahtar kelimeleri doğru seçmeniz ve sosyal mühendislik tarafınızı biraz kullanmanız. 

stock-footage-time-lapse-brunette-home-freelance-business-consultant-working-against-the-clock-contract-deadline

6- SEO’yu Ciddiye Alın

Arama motoru iyileştirmesi (SEO) oldukça stratejik bir konu. Çok iyi bir SEO uzmanı değilseniz aramalarda ilk sayfada çıkmanız zor ama yinede gerekli iyileştirmeleri yapmalı ve biraz olsun backlink referansı edinmelisiniz. SEO’dan zerre anlamam diyorsanız bir SEO uzmanından hizmet almalısınız. Aramalarda ilk sayfada çıkarsanız ne mutlu ama çıkmasanızda sağlık olsun sonuç olarak SEO bulunabilirliğinizi artıran bir şey.

7- Sosyal Medyada Yerinizi Alın

Yapacağınız işe göre değişecektir sosyal medya platformları ama genel olarak Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Google+ profillerinizi açın zaten varsa güzel bir profil oluşturun eksik bilgileri doldurun ve sosyal medyayı aktif ve verimli kullanmaya çalışın. Sosyal medyada ne kadar aktif ve etkiliyseniz o kadar varsınız, aksi halde kimse sesinizi duymaz.

Burada eklemek istediğim şey mesleğinize göre ekstra sosyal platformlarda kendinizi göstermeniz gerektiği. Örneğin; grafik tasarımcı ya da fotoğrafçıysanız deviantart gibi mesleğinize özgü sosyal platformlarda yer almalısınız.

8- Yaptığınız İşlere İmzanızı Atın

Yaptığınız her işe imzanızı atın. Web sitelerinin footer bölümünde sıkça görülen “Tasarım : Demir Bilek” gibi… Tabi bu imza daha estetik ve sade şekilde olmalı. Böylece yeni müşteri adaylarınız için bir ulaşım kanalı açmış, web siteniz için backlink edinmiş, referanslarınızı inceleyenler için “evet gerçekten o yapmış” demelerini sağlayarak güvenilir bir izlenim bırakmış olursunuz.

9- Sektörel Pazarlarda Ürünlerinizi Sergileyin

Yazılımcıysanız CodeCanyon, HotScript vb. gibi; tasarımcıysanız  ThemeForest, GraphicRiver gibi; fotoğrafçıysanız ShutterStock, iStockPhoto gibi platformlarda yerinizi almalısınız. Yaptığınız iş profesyonelse, sektör standartlarına uygunsa satışa sunduğunuz ürün sayısıyla doğru orantılı olarak tatlı paralar kazanabilirsiniz.

Businessman-with-new-creative-business-idea-web

10- Etkinliklere Katılın ve Yeni Bağlantılar Kurun

İşinizle, mesleğinizle, sektörünüzle ilgili veya ilgisizde olabilir olabildiğince fazla ektinliklere katılmaya çalışın özellikle kahve aralarında yeni insanlarla tanışıp yeni bağlantılar kurmaya çalışın.

11- Bilginizi Paylaşın ki Tanınabilirliğiniz Artsın

Web sitenize bağlı veya ayrı bir blog sayfası açın ve bildiklerinizi paylaşın. Makale yazın, video eğitim çekin… Blogla birlikte mesleki, sektörel yazıların paylaşıldığı web sitelerinde bilgilerinizi paylaşın. Makale yazın, video eğitimler hazırlayın sunun. Bu sizin kişisel reytinginizi yükseltecek, tanınırlığınızı artıracaktır.

12- Açık Kaynak Projelerde Yer Alın

Farklı programlama dilleri ile web, PC, mobil platformlarda çalışan yüzlerce açık kaynak projesi mevcut. Bu projeler arasından size uygun oluşumlarda yer almaya çalışın. Hiç olmadı çeviri ekiplerinde yer alın. Açık kaynak projelerde yer almak hem tecrübenize tecrübe katmak, açık kaynak samimiyetini tatmak, hem ülkenize katkı sağlamak hemde yeni bağlantılar kurmak için eşsiz oluşumlardır.

 

Yayında: Genel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>